Kategoriler
Sauna Sobası Ne İşe Yarar ? Nasıl Seçilir?

Sauna Sobası Ne İşe Yarar ? Nasıl Seçilir?

11.10.2022
Hangi Sauna Sobasını Seçmelisiniz?
Saunanın görevini yerine getirebilmesi için saunanıza uygun bir sauna sobasına ihtiyacınız vardır. Birini seçmek basit görünebilir, ancak saunanın hacmi ve elektrik tesisatı türü de dahil olmak üzere bilmeniz gereken çeşitli gereksinimler vardır. Kılavuzumuzu okuyarak, güvenli ve verimli kullanım sağlamak için doğru kw gücünde sauna sobasını nasıl seçeceğiniz konusunda sağlıklı bilgiler edinebilirsiniz.

 

 

Hangi Sauna Sobasını Seçmelisiniz?

 Saunanın görevini yerine getirebilmesi için saunanıza uygun bir sauna sobasına ihtiyacınız vardır. Birini seçmek basit görünebilir, ancak saunanın hacmi ve elektrik tesisatı türü de dahil olmak üzere bilmeniz gereken çeşitli gereksinimler vardır. Kılavuzumuzu okuyarak, güvenli ve verimli kullanım sağlamak için doğru kw gücünde sauna sobasını nasıl seçeceğiniz konusunda sağlıklı bilgiler edinebilirsiniz.

Elektrikli sauna ısıtıcısı

Elektrikli sauna sobası, saunanın en önemli unsurudur ve tüm saunayı hassas sıcaklık sensörü sayesinde optimum sıcaklıkta tutmaya ve ısıtmaya olanak tanır. Ayrıca cihazın üzerindeki taşların üzerine dökülen suyun buharlaşmasını ve odanın nem oranının artmasını sağlar.

Kontrol yöntemine bağlı olarak, aşağıdaki ısıtıcı türleri tercih edilebilir:

  • Dahili kumanda ile - cihaz üzerinde bulunan zaman ve sıcaklığı ayarlamak için mekanik sağ sola çevrilebilen düğmelere sahiptirler. Bunlar genellikle ev tipi cihazlar, sürekli kullanım gerektirmeyen kişisel saunalar için idealdir. Düşük güçlü versiyonlardır, örneğin 3,6 kW.
  • Harici bir kontrol paneli ile -  olan cihazlar genellikle büyük hacimli saunalar için ideal seçim olacaktır.Örneğin otel saunaları, spor salonları, spa merkezleri gibi tesislerin kullanımına daha çok uygundur. Üzerindeki dijital ekran sayesinde odanın sıcaklığını anlık olarak takip etmenize olanak sağlar. Sadece sıcaklık kontrolü değil bu çözüm aynı zamanda aydınlatmaları ve fonsksiyonuna bağlı olarak bazı modülleride kontrol edebilirler.Farklı güç seviyelerine sahip ısıtıcılar için uygundur. Genellikle kullanımı kolaydır.Örneğin 12kW ve üzeri

Artık ısıtıcı türlerini ve ihtiyaçlarınızı bildiğinize göre, en önemli parametreleri öğrenmenin zamanı geldi.

 

Sauna Sobası kW Gücü Neye Göre Seçilmelidir?.

Sauna sobası seçmeden önce , öncelikle saunanızın hacmini ve enerji türünün ne olduğunu bilmelisiniz. Bu parametrelerin her ikisi de evin inşası aşamasında planlanmıştır. Tek fazlı(monofaze) 220 V veya üç fazlı 380 V güç kaynağına bir sauna sobası bağlanabilir. İkinci tip olan 380 V çok daha evrenseldir, çünkü piyasadaki çoğu ısıtıcıya, özellikle daha yüksek güce sahip olanlara, örneğin 8 kW, 9 kW veya 27 kW'a uyar. Bu nedenle, gelecekteki evinize sauna kurmayı planlıyorsanız, gayrimenkul projesinin ilk aşamasında bunun kesin bir karar gerektireceğini unutmamalısınız. Aksi takdirde, bitmiş evinizin yeniden inşa edilmesi gerekecektir.

Evinizin hangi elektrik şebekesine sahip olduğunu bilerek, kullanılacağı alanın hacmini de kontrol etmeniz gerekir. Sauna ısıtıcısının gücü buna uygun olmalıdır. Üreticiler her zaman belirli bir modelin amaçlandığı alanı, güç çıkışı ve gerekli güç kaynağı hakkındaki bilgileri belirtir. Genellikle ev saunalarında 1,5 kW'ın 1 metreküpe karşılık gelmesi gerektiği varsayılır. Örneğin, 9 m3 lük kapasiteli bir odada 6 kW'lık bir soba daha verimli olacaktır.  9m3 / 1,5 kw = 6 kW

Elektrikli sauna ısıtıcısı seçerken başka nelere dikkat etmelisiniz? İşte bazı yararlı ipuçları:

  • Isıtıcı, seçilen sıcaklığa hızla ısınmalıdır.
  • Çelik, paslanmaya dayanıklı ve üzere kalın ve kalitelisi yüksek sac malzemelerden yapılmalıdır.
  • Taş kapasitesi, ısıtıcının boyutuna kıyasla geniş olmalıdır.
  • Her şey güvenli olmalı: kazayla temas halinde yanıklara ve soba aşırı ısındığında güç kaynağının acil olarak kesilmesine karşı koruma sağlamalıdır.

 

 blog görs soba

Elektirikli Sauna Isıtıcıları

Odunla Yanan Sauna Sobaları

Odun yakan sauna ısıtıcısı tamamen farklı bir cihazdır. Elektrikli sauna ısıtıcısının aksine duman yayar, bu nedenle havalandırma için bir bacaya veya bacaya ihtiyacınız olacaktır. Odun, düzenli olarak temizlenmesi gereken ocakta yakılır. Odunla yanan sauna ısıtıcısı elektrikli modellerden çok daha hızlı ısındığından, örneğin ahşap banklar gibi yanıcı ekipmanlardan uzağa yerleştirilmelidir. Güvenli bir mesafe korunamıyorsa, yanıcı olmayan kapaklar takmanız zorunludur. Ayrıca odun depolamanız gerekecek.

Bu tip ısıtıcıların montajı ve çalıştırılması elektrikli olanlara göre biraz daha karmaşık olsa da, avantajları da vardır. Her şeyden önce, yakıt olarak ahşabı kullanarak elektrik kaynağına bağımlı değilsiniz. Eskiden tüm saunalar bu şekilde ısıtılırdı. Günümüzde geleneksel saunalar da odunla yanan ısıtıcılar kullanmaktadır. Şömineler, saunada yanan kütükleri izlemenizi sağlayan şeffaf kapılarla donatılmıştır. Bu nedenle, rahat bir ortam arıyorsanız, odunlu sauna ısıtıcısı doğru seçim olacaktır. Elektrikli ısıtıcılar ise modern iç mekanlar için mükemmeldir.

 

 

 odunlu

Odunlu Sauna Isıtıcıları

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BLOG ARA
BLOG KATEGORİLERİ
POPÜLER BLOGLAR